Plogging | Спорт + грижа за природата

Една от причините да ви разкажа за този скандинавски тренд е, че по природа българинът е самостоятелен играч. Независимо дали става дума за спорт или за офис-проект, всеизвестно е, че не сме особено добри в отборните игри и като цяло в екипната работа. От наблюденията ми мога да заключа, че повечето хора предпочитат сами да поемат лаврите и риска за тях.
Аз самата доста по-добре и концентрирано работя, тренирам и се развивам самостоятелно.

Не бива обаче да забравяме, че въпреки всичко, сме част от обществото и трябва да се грижим преди да очакваме същото от негова страна.
А за да има дом това общество е жизненоважно всички ние редовно да помагаме на планетата.
Защо?
Всяка година произвеждаме по 300 млн тона пластмаса, като 8,8 млн от нея се изхвърля в океаните. В резултат на това много от обитателите им страдат или са на предела на оцеляването.

За съжаление прогнозите също не са оптимистични. Според тях до 2050 година количеството на пластмасата ще надмине това на рибите.
Рециклирането не е достатъчно и цялостно решение. Нужни са по-мащабни действия.

Как?
Всеки ден се включват нови хора от цял свят в борбата с пластмасовото замърсяване. Те прилагат най-различни иновативни методи и идеи за намаляване на унищожителното ни въздействие.
Някои залагат на най-добрият вариант – използването на алтернативи на пластмасата.

Други, като Аврора Робинсън, Джейн Перкинс и Вероника Рихтерова, превръщат отпадъчната пластмаса в изкуство.
photo: aurorarobinson.com photo: aurorarobinson.com photo: aurorarobinson.com photo: aurorarobinson.com

Трети се замислят и спират да използват пластмасови съдове, прибори и торбички за ежедневния офис-обяд. Лесно е и не ни коства почти нищо.
Както знаем, Швеция е на първо място в Европа по обработка на отпадъците и е най-чистата страна. Шведите подхождат доста интересно към проблема с отпадъците.
Те започват да практикуват “Plogging”- скандинавски еко тренд, насочен към намаляване на замърсяването.

Терминът се появява през 2016 година. Негов откривател е Ерик Алщрьом, който създава уебсайтът “Plogga.se” за да развие социалната инициатива и привлече повече доброволци.
Значението на “Plogging” произхожда от шведското “plocka upp”, което означава “вдигам”.
Той представлява интересна комбинация от бягане (джогинг) и кратки спирки за събиране на отпадъци и регулярното им изхвърляне на правилните места.
photo: zaposs.com photo: zappos.com
Социалната мисия привлича вниманието на гиганти като Washington Post, BBC, The Guardian и много бързо събира съмишленици от цял свят.
За практикуването на Плогинг не е задължително да бягаме. Идеята е докато извършваме предпочитаната от нас физическа дейност (бягане, разходка на кучето или просто ходене с компания) да помогнем за събирането на отпадъка. За целта е необходимо да си вземем ръкавици и торбичка, в която да събираме отпадъка.
photo: stories.travel360.com photo:
David Pereiras – Fotolia.com
photo: elements.envato.com photo: erikssonev/instagram.com
Ако обичате да сте навън (и сте почитатели на Фрилюфтслив) или пък искате да се раздвижите, Плогинг-ът е чудесна възможност.
За редовно бягащите еко-трендът внася известно разнообразие и допълнителна мотивация.
Дори и да не сме на “зелена” вълна си струва да помислим как многократното навеждане и събиране на празни бутилки ще помогне да изваем фигурата си, като същевременно помагаме и на планетата.
photo: keepmanateebeauti/instagram.com photo: ivy_the_litter_retriev/instagram.com
За още вдъхновение и добри примери потърсете #plogging в Инстаграм или вижте тук.
Аз пробвах на връщане от работа, когато не бързам чак толкова и мозъка ми има нужда от малко кислород, а душата от още едно добро дело за деня. Този уикенд ще се възползвам от хубавото време и ще изтествам тази интересна фитнес алтернатива. Очаквайте снимки с #ploggingdresslandblog, #ploggingbulgaria и ъпдейт на статията!
photo: pexels.com photo: unsplash.com

Но
защо да събираме чуждите отпадъци?
Да се оправдаваме с държавата или липсата на възпитание в околните е наивно. Съгласна съм, че всеки трябва да носи отговорност за действията и отпадъците си. Но преди всичко трябва да действаме като общество.
“It’s not my garbage but it’s my planet”
Ще пробвате ли и вие?
Желая ви слънце,
Вики