10 божествено красиви фиорди в Норвегия

Голяма част от асоциациите ни за Норвегия са свързани с викинги, kos (норвежката дума за хюга), гофрети, философията на фрилюфтслив и Северното сияние.

Всяка една от скандинавските страни притежава свои собствен чар и характерни забележителности, но според мен Норвегия е неоспорим лидер в категорията “природни блага”. И тъй като съм почитател на даровете на природата спрямо чудесата, сътворени от човешка ръка, днес ще ви разкажа за десет от най-емблематичните северни съкровища на Норвегия – фиордите.
Те представляват тесни процепи между стръмни скалисти склонове, през които океанът си проправя път. Образували са се при оттеглянето на ледниците, в резултат на което морето е изпълнило процепите с вода. Много приличат на каньоните, а в красотата им ще се убедите след малко.

В Норвегия има над 1100 фиорда.
Тук е и вторият най-дълъг в света – Согнефиорд (205 км). На първо място е лидерът от Гренландия – Скорсби, с дължина 350 км.
Въпреки че са на труднодостъпни и изолирани от градската среда места, повечето от фиордите можем да посетим сравнително лесно – с лодка или кола.
GEIRANGERFJORD

Гейрангерфиорден е най-известният и посещаван от хиляди туристи по цял свят.
Дължината му е 15 км и завършва при малко селище на име Гейрангер. В бъдеще се прогнозира пропадане на планината Åknesfjället във фиорда, което се очаква да създаде масивни вълни. Това явление ще е причината за заличаването на част от селището. Затова трябва да го посетим докато имаме тази възможност.
Планира се и поставянето на електропроводи във фиорда.


Любопитен факт е, че той е вдъхновението на първа част от анимационното филмче на “Дисни” – “Замръзналото кралство”.

Гейрангерфиорден е част от обектите под закрилата на ЮНЕСКО. Освен красиви ферми, в околността можем да се насладим и на зрелищни водопади, пресичащи склоновете на планината.
За да стигнем до него можем да използваме автомобил или круизен кораб.
HARDANGERFJORD

Това е най-известният фиорд в страната. През 1875 година Томас Кук започва да води туристи от Лондон до Хардангерфиорд, като по този начин развива туризма на страната и потвърждава легендите за нейните невероятни фиорди.
Хардангерфиорд е и вторият най-дълъг фиорд в Норвегия ( 179 км), който започва от Атлантическия океан и тече по платото Хардангервида. Районът е дом на скалната формация, известна като Тролтунга (езикът на трола), която е основна дестинация за туристи. Фиордът завършва в очарователното градче Ода, което предлага всички основни атракции като туризъм, каяк, круиз и т.н.


Той е дом на третия по големина ледник в Норвегия – Фолгефона, както и на множество водопади. Крайбрежната ивица на фиорда е известна като „овощната градина на Норвегия“ заради изключително плодородната си почва.
Освен това той е един от най-големите райони за риболов в света, фокусиран върху улова на сьомга и пъстърва. Тук се “произвежда” уникалната вода “Isklar”. Тя представлява стопена от лед вода, взета директно от фиорда, бутилирана и продавана по целия свят.
Можем да го посетим с автобус или кола.
SOGNEFJORD

Това е най-големият фиорд в Норвегия. Дължината му е 205 км, а дълбочината – 1305 м. Наричан “Кралят на фиордите”, той е изграден от редица по-малки такива като Sognesjøen, Arnafjord, Esefjord, Nærøyfjord и Lustrafjord.
Лустрафиорд е най-вътрешната част на региона, която завършва в село Скьолден. То е входна точка към Националния парк “Йотунхайм”. Освен Согнефиорд, целият окръг Согн и Фьордан се отличават с невероятни пейзажи и гледки, на които можем да се насладим.


photo: fjordtours.com

photo: fjordtours.com
photo: 500px.com
Освен природните забележителности, посетителите могат да разгледат и три любими църкви от Норвегия: Каупангер, Боргунд и Урнес. Те са направени от дърво и са построени през средновековието. Повечето от оцелелите са в Норвегия, като 32 от тях все още се съхраняват в страната.

Типично по скандинавски, местните жители са намерили начин да овладеят и използват природната мощ на региона. Согнефиорд разполага и с втората най-дълга мрежа от електропроводи в света, наречена “Sognefjord Span”.
Фиордът се намира на около 4 часа път с кола от Берген.
NÆRØYFJORD

Той е склон на Согнефиорд и е обект от списъка на ЮНЕСКО за световното наследство. Дължината му е само 18 километра, а в някои точки е широк едва 500м. Въпреки размерите си, той е идеален класически пример за скалния феномен. Високите планини от двете страни, достигащи до 1700 м височина, създават невероятно красива сцена.
Интересна местна забележителност е малкото селце Бака, което може да се посети и от западния бряг на фиорда. То е популярно заради красивата дървена църква Бака, проектирана от талантливия норвежки архитект Кристиан Хенрик Грош.


Нероуфиорд е част от Согнефиорд и аналогично на него може да бъде посетен с автомобилен транспорт. Разстоянието е същото (около 4 часа от Берген).
Един от най-добрите начини за изследване на местната история, култура и вълшебни пейзажи на района е чрез частен круиз.
LYSEFJORD

Наименованието му идва от гранитната скала, която го заобикаля, и в буквален превод означава “светла скала”. Тя е с директен изглед към фиорда и е основна туристическа забележителност. Хубаво е да си носим здрави обувки и бинокъл, за да изживеем пълната красота на гледката.
Има само две населени места в този район. Причина за това са стръмните и каменисти склонове, по които няма директни пътища.


Голяма част от населението е заето във водноелектрическите централи, осигуряващи електричество за 100 000 души.
Освен китните селца и скалата, местността предлага и великолепни пешеходни пътеки, както и възможността да видим Kjeragbolten – голям камък, заклещен между две скални плоскости.



Ако сме почитатели на пешеходните преходи и не се страхуваме да извървим 4 444 стъпки, можем да пробваме най-дългата дървена стълба в света – Flørli 4444. За малък фиорд, Лизефиорд разполага с изобилие от неща, които да видим или тестваме.
До Лизефиорд се пътува с ферибот или кола.
AURLANDSFJORD

Аурландс фиорд е 29-километрово разклонение на по-големия Согнефиорд и се смята за един от най-живописните му събратя. Части от него са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Скалистият терен и предимно планински релеф не позволяват гъстото заселване на фиорда, но можем да видим очарователни малки фермички по долините му. Срещата на високите планини и дълбоките води образуват драматични пейзажи.
Можем да го достигнем с кола или влак, а самият район на фиорда е най-добре да се разгледа по вода – с ферибот или лодка.
OSLOFJORD

Ако смятаме да посетим само столицата на страната – Осло и нямаме план да напускаме града, Ослофиорд е добра алтернатива. Той не е типичният диво-красив фриод, но все пак предлага добра възможност да се докоснем до повечето от характерните черти на този природен феномен.
Едни от най-важните атракции на района са плажовете и островите.

Късчетата суша, които трябва да посетим, включват Hovedøya – с неговите очарователни манастирски руини и Nakholmen, Lindøya или Bleikøya – за релаксиране на дървени каюти и класически гледки. Ако търсим лагер, Langøyene е чудесно място.
Ослофиорд е достъпен за посещения чрез ферибот или лодка.
TROLLFJORD

Контрастът на тъмната скала с ярко белия сняг карат Тролфиорд да изглежда като “филмов герой”. Голяма част от изображенията за Скандинавия или Норвегия, които показва търсачката на Гугъл, са уловили кадри именно от него.
Разположен е между островите Лофотен и региона Вестеролен на остров Австогьоя. Дължината му е само 2 км., а максималната му ширина е 800 м.

Въпреки високите планини, криещи Тролфиорд, той продължава да е популярна туристическа дестинация и обект с историческо значение (битката при Тролфиорд). Част от забавленията тук са каяк, риболов, обиколка с лодка или катерене.
Можем да стигнем до него единствено чрез лодка или катерене.
NORDFJORD

Нордфиорд е на шесто място по дължина (106 км) в страната. Наричан още “експресния фиорд”, той е отправна точка за повечето развлечения в района. Красивият и суров терен по протежение на полуостров Ста се счита за разделителната точка между Северно и Норвежко море.
Освен магията на фиордите, тук можем да се насладим и на красотата на ледниците. В района са ледникът Jostedalsbreen и Briksdalsbreen. Първият е най-големият континентален ледник в Европа, а вторият е изключително идиличен.




Нордфиорд предлага и очарователни риболовни общности за разглеждане по крайбрежието, целогодишно алпийски ски, както и превъзходни гледки.
Можем да го посетим с автобус, лодка или кола.
LYNGENFJORD

Този голям северен фиорд е дълъг 82 километра и се счита за разделителната линия между северен и южен окръг Тромс и е близо до град Тромсьо. Източният и западният бряг предлагат много различен терен и възможности, като зашеметяващите заснежени Лингенски Алпи от западната страна.
Има два по-малки фиорда, които се разклоняват от основния Люнген . Те са Сторфиорд – на юг и Кофюрен – на изток. И двата са прекрасни възможности, които да проучим, ако сме на обиколка в региона.
Високите планини на Лингенските Алпи създават предпазващ “щит” от дъжда, така че Люнген е популярно място за опит да видим Северното сияние. Естествено, не винаги можем да станем свидетели на красивия феномен, но тази точка е една от най-добрите ни възможности.

Част от атракциите в региона включват среднощен круиз, посещение на хъски дом или 5-часов полярен круиз.
Придвижвнето до Люнген става с кола или автобус.


Всички тези величествени природни феномени са отворени за посещения целогодишно. През кой период обаче да ги посетим зависи от целите на пътуването ни. Ако сме любители на зимния туризъм и се интересуваме от красиви снежни пейзажи, ски или катерене, най-добрия период е от октомври до април.
За почитателите на летните планински забавления, подходящите месеци са май-септември, когато имаме възможност за каяк, катерене, велопреходи или круизи.

Пикът на сезона е юни и главно юли, когато се наблюдава природният феномен “среднощно слънце”.
Норвегия е чудесна възможност да изследваме красотата на Северното сияние (Aurora Borealis). Колкото по-на север отиваме, толкова да го видим нараства. Оптималният период за него е ноември-март, а понякога може да се срещне дори и през септември или октомври.
Надявам се скоро да имам възможността да ви покажа “пресни” кадри от моя архив, съхраняващи обаянието на тези магични земи.
Желая ви слънце,
Вики